Jeśli media społecznościowe nie wnoszą nic do twojego życia, przestań ich używać

Adam Łukasiak
3 min readJul 7, 2017

Autor: Darius Foroux

Na pewno już kiedyś o tym myślałeś: media społecznościowe to świetna rzecz, która ma jednak sporo irytujących wad.

Weźmy na przykład taką sytuację:

  • Jest późny wieczór. Leżysz w łóżku i próbujesz odgonić od siebie myśl o tym, że jutro znowu musisz wstać wcześnie do pracy. Sięgasz po swojego smartfona i włączasz Instagrama (lub inną podobną aplikację).
  • Przeglądasz zdjęcia i filmiki. Zaczynasz czuć się jak śmieć. Wszyscy dookoła świetnie się bawią, a ty leżysz i myślisz o pracy.

Brzmi znajomo? Zapewne doświadczyłeś tej sytuacji wiele razy — za każdym razem pozostawia po sobie poczucie beznadziei. Myślisz sobie:

„Moje życie nie jest nic warte. Wszyscy ci ludzie świetnie wyglądają, są bogaci, podróżują po świecie i cieszą się sporą popularnością. A ja? Co ja takiego osiągnąłem? Nic.”

Więc co robisz, kiedy ogarnia cię to uczucie? Nic. Dalej robisz wszystko po staremu i powtarzasz cały ten proces następnego dnia. A gdy masz lepszy dzień, próbujesz sam stworzyć cool posta, który pomógłby ci poczuć się jak ci wszyscy popularni ludzie.

Oczywiście nie twierdzę, że media społecznościowe są źródłem wszystkich naszych problemów. Nie oczekuj, że twoje życie zmieni się nie do poznania, gdy tylko przestaniesz ich używać.

Chcę tylko zwrócić uwagę na dość oczywisty fakt: media społecznościowe wywierają na wielu z nas negatywny wpływ. Niektórzy nie widzą w nich nic złego, a wręcz je uwielbiają — jeśli jesteś jedną z tych osób, ten post nie zmieni raczej twojego zdania. Ale jeśli kiedykolwiek myślałeś o porzuceniu social media, czytaj dalej.

Albo przestań czytać i od razu usuń wszystkie aplikacje, które regularnie psują ci humor.

Weź przykład z Louisa C.K. — kiedy zapytano go, dlaczego przestał używać Twittera, odpowiedział:

„Nie czułem się lepiej, kiedy go używałem. Czułem się gorzej. Więc przestałem go używać.”

Gdy spojrzy się na to z takiej perspektywy, wyjście z całej tej sytuacji wydaje się oczywiste. Jeśli coś psuje ci nastrój, po prostu przestań tego używać.

Taka postawa różni się nieco od naukowego podejścia do rzucania mediów społecznościowych, które promuje m.in. Cal Newport. W swoim TED Talku wymienił on kilka rozsądnych powodów, dla których powinniśmy przestać korzystać z social media.

Jego podejście jest dla mnie aż zbyt racjonalne. Podejmowanie decyzji pod wpływem zimnych kalkulacji nie jest dla nas czymś naturalnym—choć nie lubimy tego przyznawać, częściej podejmujemy je pod wpływem emocji. Właśnie dlatego bardziej odpowiada mi podejście Louisa C.K.

Dlaczego miałbym pozbywać się social media?

Sam usunąłem niedawno Instagrama, Facebooka i Snapchata. Używam teraz tylko Twittera i LinkedIn (póki co). Jeśli zaczną negatywnie wpływać na moje samopoczucie, też się ich pozbędę.

Pewnie, zawsze można powiedzieć: „To tylko social media. Kto by się tym przejmował?”

Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli chcesz pozbyć się swoich zmartwień, musisz podjąć konkretną decyzję. Nie ma sensu zwlekać, czekając, aż problem rozwiąże się sam. Skazujesz się w ten sposób na życie z niepotrzebnym ciężarem.

„A co jeśli będę ich kiedyś potrzebować?”

Jeśli myślisz, że potrzebujesz mediów społecznościowych dla celów zawodowych, prawdopodobnie tylko ci się tak wydaje.

Osoby, którym zależy na korzystaniu z social media, nigdy nie doradzą ci, byś przestał ich używać. Dlaczego? Bo uzależnili od nich swoją karierę.

Ale jak myślisz, jak radzili sobie w czasach przed mediami społecznościowymi? To wszystko kwestia perspektywy. Znam wielu przedsiębiorców, którym udało się odnieść sukces pomimo tego, że nigdy nie korzystali z social media.

Czy radziliby sobie jeszcze lepiej, gdyby ich używali? Tego się raczej nie dowiemy. Ale jedno jest pewne: wszyscy moglibyśmy spokojnie poradzić sobie w życiu bez mediów społecznościowych.

W pewnym sensie chodzi tu o uproszczenie swojego życia. Pozbycie się zbędnych rzeczy, które nic do niego nie wnoszą. Decyzja należy do ciebie.

Czy myślałeś kiedyś o porzuceniu mediów społecznościowych? Dlaczego tego nie zrobiłeś? Zostaw komentarz i podziel się swoją perspektywą.

Dziękuję za przeczytanie! Artykuł został pierwotnie opublikowany na dariusforoux.com.

Spodobał ci się ten tekst? Na pewno docenią go też twoi znajomi. Udostępnij go i pomóż mu dotrzeć do szerszego grona osób.

Chcesz czytać więcej podobnych artykułów? Obserwuj Lifeform na Facebooku i Twitterze.

--

--